Átadták tegnap a 2011-es Év vállalkozója díjat, az idén Veszprém megyéből Pápai Tamás kapta az elismerést. A díjátadót követő gazdaságpolitikai fórumon volt pénzügyminiszterek fejtették ki véleményüket a magyar gazdaságpolitika elmúlt tíz évéről, és ajánlásokat fogalmaztak meg a jövőt illetően. Tíz év kemény munka és jó stratégia szükséges a magyar gazdaság élénkítésére – közölte tegnap Demján Sándor, az Év vállalkozója díj átadóünnepségén.
Kiemelte: csodákra a gazdasági életben nem lehet alapozni. „A magyar gazdaság akkor kerülhet igazán nagy bajba, ha a kormány növeli a vállalkozásokra rakódó teher mértékét, tovább lassítva ezzel a gazdasági növekedés ütemét, illetve akkor, ha a problémák pillanatnyi kezelésére újabb hiteleket vesz fel”– vélekedett az elnök. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vállalkozások és az ország gazdasági, társadalmi fejlődésének alapja továbbra is a kiszámítható gazdaságpolitika.
Az eseményen együttműködési keretmegállapodást írt alá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a VOSZ, amelynek célja az információcsere a vállalkozók és a hatóság között.
A vállalkozók napján hetvenen vehették át a 2011. év vállalkozójának járó kitüntetést,
a szektor legkiválóbbjai számára pedig három köztársasági elnöki,
valamint kilenc miniszteri kitüntetést adtak át.
Az ünnepélyes díjátadót követő gazdaságpolitikai fórumon Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter az elmúlt tíz évet értékelve elmondta: az eladósító pénzügypolitika miatt ma mintegy húsz százalékkal élünk rosszabbul, mint a hozzánk hasonló országok, amelyek nem követték ezt a trendet. A jelenlegi helyzetről közölte: uniós partnereink gazdasági növekedése is lassul, ezért nagyon szűk mozgástér áll a kormány rendelkezésére, továbbá meglehet, hogy a következő évben a pénzügyi válság elkerülése lesz a legfőbb feladat.
Varga Mihály, a miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a gazdasági növekedés beindítása nagyon fontos kérdés, amelyet többek közt az Új Széchenyi-terv, a Széll Kálmán-terv és a januárban induló Start közmunkaprogram segít, valamint véleménye szerint át kell alakítani a szociális és nyugdíjellátó rendszert is. Draskovics Tibor volt pénzügyminiszter közölte: a gazdaságnak gyors fordulatra van szüksége, amely elsősorban adócsökkentést, az egykulcsos személyi jövedelemadó megszüntetését, az élő munka terheinek csökkentését és a bankszektorral való kiegyezést foglalja magában.