"A VOSZ kiemelt célja mind a magyarországi, mind a kínai cégek versenyképes megjelenítésének segítése egymás régióiban. A VOSZ helyi szervezetének egyik fontos feladata, hogy partnereink kiszámíthatóan, biztonságosan, gyorsan és egyszerűen tudják elérni a Veszprém megye nyújtotta gazdasági előnyöket." - mondta el Gazsi Attila, a VOSZ megyei elnöke a kínai CCPIT delegációjának számára létrehozott üzleti fórumon.
Porga Gyula, a város polgármestere köszöntötte a vendégeket, s elmondta, hogy Veszprém és a megye adottságai jók, az intézmények és a gazdálkodók nyitottak a hazai és a nemzetközi együttműködésre. Dr. Hartung Ferenc, a Pannon Egyetem oktatási ügyekért felelős rektori megbízottja röviden felvázolta az intézmény történetét. Adatai szerint jelenleg kilenc-tíz ezer hallgatója van az egyetemnek. A megyében működő vállalkozásokkal karöltve kutatással is foglalkoznak, a legkorszerűbb ismeretekkel rendelkező szakembereket igyekeznek kibocsátani.
Yu Ping, a delegáció vezetője, a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztő Tanács alelnöke fontos küldetésének tartja, hogy a most meglátogatott Magyarország, Románia és Bosznia-Hercegovina gazdasági társaságaival eredményes kapcsolatokat építsenek ki. Si Qingwei, a delegációt küldő szervezet Guangdong tartományi alelnöke bemutatta a környezetét. Ez a tartomány a gazdasági mutatókat tekintve szinte mindenben az első a hatalmas országban és nyolcmillió egyetemista él és tanul náluk.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kínai delegáció tagjainak átnyújtotta a lapunk és a kamara által tavaly a megye gazdaságáról készített kiadványt, amelyben angol nyelvű összefoglaló is van. Külön felhívta a figyelmet a turizmusban rejlő lehetőségekre. Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Veszprém megyei szervezetének elnöke ígéretet tett arra, hogy a kínai kapcsolatok iránt érdeklődőknek segítenek tájékozódni.
Előzmények
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, (aki egyben a magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos) hivatalában fogadta Huang Huahuát, Guangdong tartomány kormányzóját 2011. október 28-án, Budapesten. A találkozó célja a kétoldalú gazdasági, kereskedelmi, technológiai és kutatási együttműködés erősítése volt Kína második leggazdagabb, 106 millió lakosú tartományával.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint a megbeszélésen a miniszter tájékoztatta tárgyalópartnerét a magyarországi befektetési lehetőségekről, kiemelve, hogy elsősorban a felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek szintjén közös projektek indíthatók az oktatás, a tudomány és a technológiai kutatás terén is. A nemzeti fejlesztési miniszter hangsúlyozta: a magyar kormány minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja a Magyarországon új munkahelyeket teremtő kínai beruházásokat, és rendkívül ígéretesnek nevezte a Guangdong tartománnyal fennálló kapcsolatok bővítésében rejlő lehetőségeket.
Ugyanaznap Schmitt Pál köztársasági elnök udvariassági látogatáson fogadta Huang Huahuát, és delegációját a budapesti Sándor Palotában. Schmitt Pál a találkozón hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít a magyar-kínai kapcsolatok fejlesztésére, és kiemelte személyes elkötelezettségét az ügy mellett. A megbeszélést követően a magyar államfő jelenlétében együttműködési megállapodást írt alá Huang Huahua tartományi kormányzó és Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke. A találkozón jelen volt Ms. Gao Jian, kínai nagykövetasszony is. Az aláírt dokumentum értelmében Guangdong tartomány és Veszprém megye a kölcsönös előnyök biztosításával hosszú távú baráti kapcsolatokat kíván létrehozni, feltárva a lehetőségeket az együttműködésre a gazdaság, tudomány, technológia, oktatás, kultúra, turizmus és az egyéb kölcsönös érdeklődést érintő területeken.
Guangdong tartomány Kína déli részén terül el, népessége 106 millió, területe 180 ezer négyzetkilométer, tengerpartja több mint háromezer kilométer hosszú.